Umów się na wizytę

mgr Maciej Podstawa

numer prawa wykonywania zawodu (PWZFz): 63646

Umów się

mgr Kamil Wasielewski

numer prawa wykonywania zawodu (PWZFz): 47768

Umów się

mgr Mariusz Kaczmarek

numer prawa wykonywania zawodu (PWZFz): 45535

Umów się

Rehabilitacja biodra Łódź

Najczęstsze objawy

  • Zauważyłeś, że brakuje pełnego zakresu ruchomości biodra??
  • Zanim minie ból musisz się rozruszać kilka minut?
  • Odczuwasz dyskomfort podczas wstawania lub siadania?
  • Zwykłe czynności takie jak spacer czy podróż samochodem stają się problemem?
  • Myślisz o endoprotezie stawu biodrowego?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco chociaż na jedno pytanie warto wybrać się do gabinetu rehabilitacji na konsultację fizjoterapeutyczną. Nie licz na to, że samo przejdzie! im szybciej uporasz się z problemem tym mniejszy będzie miało to wpływ na późniejsze lata.

Zmiany Zwyrodnieniowe

Staw biodrowy tworzy: panewka stawu biodrowego oraz głowa kości udowej. Wszystko otoczone jest masywna torebką stawową oraz mięśniami.

Powyższe dolegliwości bólowe są częstymi objawami choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. Wiek to nie jedyny czynnik, który wpływa na rozwój choroby. Do rozwinięcia się zwyrodnień stawu biodrowego przyczyniają się również:

Duże przeciążenia stawów biodrowych

Jak dla większości stawów przeciążenia to główny czynnik chorobotwórczy. Duża waga ciała, powtarzalne ruchy w pracy, zaburzenia biomechaniki stawu, młodzieńcza dysplazja stawu biodrowego z pewnością mogą przyspieszyć degenerację powierzchni stawowych.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów to nie tylko ubytek chrząstki, ale i nadbudowa kości, czyli zmiany wytwórcze. W tedy mamy typowy konflikt udowo-panewkowy.

Zaburzenia biomechaniki

Każda część ciała, stawy mięśnie lubią pracować w przewidzianych dla nich warunkach.

Nawet z pozoru niewielka zmiana fizjologicznego ułożenia stawu będzie zmieniała rozkład obciążeń na staw. Niewyleczona dawna kontuzja stopy lub stawu kolanowego, płaskostopie, koślawość i szpotawość kończyn, złe obuwie, wysoki obcas z pewnością mogą wywołać problemy stawu biodrowego.

Uszkodzenia stawu biodrowego

W przypadku stawu biodrowego rzadko dochodzi do kontuzji układu ruchu na skutek błahego urazu. Najczęściej przyczyną jest wypadek komunikacyjny lub upadek z wysokości lub przy dużej prędkości. Oczywiście wraz z wiekiem kości staja się coraz słabsze i łatwiej o złamanie szyjki kości udowej lub uszkodzenie obrąbka panewki. Najczęściej konieczne jest wtedy unieruchomienie a niekiedy operacja.

Rehabilitacja po takich kontuzjach nie jest trudna, ale wymaga cierpliwości i zachowania środków ostrożności aż do powrotu pełnego zdrowia pacjenta.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Kiedy podjąć decyzję o wymianie stawu biodrowego?
Spędziłeś już kilka tygodni na rehabilitacji, poprawiając funkcjonowanie stawu biodrowego, owszem, widzisz duży postęp, ale bolesność wciąż dokucza?
Jakość zakresu ruchów wciąż ogranicza życie codzienne i hobby.
Zabiegi fizjoterapeutyczne przestały przynosić ulgę?
Po szczerej rozmowie ze swoim fizjoterapeutą z pewnością dostaniesz zalecenie konsultacji ortopedycznej o endoprotezie biodra

Inne dolegliwości

Oczywiście problemy z ruchomością stawu biodrowego to nie tylko zwyrodnienia i złamania lub stany po zabiegach operacyjnych. Problemy z utrzymaniem pełnej sprawności są ściśle powiązane z układem mięśniowym. Takie dolegliwości jak:

  • bóle w okolicach krętarza
  • strzelające biodro
  • zespól mięśnia gruszkowatego

To dość częste dolegliwości narządu ruchu zgłaszane podczas pierwszej wizyty. Sprawdzona metodą leczenia stawu jest odpowiedni trening, który wyrówna odpowiednie napięcie.

Nasze metody rehabilitacji

Rehabilitacja stawu biodrowego obejmuje grę stawową oraz terapię tkanek miękkich. Takie połączenie daje najszybszą drogę do odzyskania pełnej sprawności i zrezygnowania z wszczepienia endoprotezy biodra.

Umów się

mgr Maciej Podstawa

numer prawa wykonywania zawodu (PWZFz): 63646

Umów się

mgr Kamil Wasielewski

numer prawa wykonywania zawodu (PWZFz): 47768

Umów się

mgr Mariusz Kaczmarek

numer prawa wykonywania zawodu (PWZFz): 45535

Umów się