Gabinet Fizjoterapii FizjoWPK nie wykonuje zabiegów finansowanych przez NFZ.
Oferowane usługi są wykonywane wyłącznie prywatnie.
Gabinet Fizjoterapii FizjoWPK nie wykonuje zabiegów finansowanych przez NFZ.
Oferowane usługi są wykonywane wyłącznie prywatnie.
Flossing – owijanie danej części ciała (stawów, mięśni) elastyczną taśmą „floss band” w celu wywołania miejscowej kompresji tkanek. Najważniejszym zjawiskiem wykorzystywanym podczas zabiegu jest kompresja powodująca wzrost ciśnienia w tkankach miękkich.
Działanie flossingu:
Flossing należy traktować jako narzędzie wspomagające pracę terapeuty manualnego.
Przykładanie lodu do podrażnionych tkanek zmniejsza dolegliwości bólowe i działa przeciwobrzękowo. Niestety lód wpływa na pogorzenie ukrwienia uszkodzonego rejonu, czego efektem jest opóźnienie procesu gojenia. Spowalnia również pracę układu nerwowego co może być problemem przy próbie kontynuowania lub szybszego podjęcia aktywności (ze względu na pogorszoną kontrolę uszkodzonego już miejsca, czego efektem może być pogłębienie urazu).
Alternatywą dla lodu jest właśnie flossing. Jego działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe oraz przyspieszenie gojenia czyni go jedną z głównych technik podczas leczenia ostrych urazów.
W stanach przewlekłych taśmy floss band wykorzystywane są jako dodatek do całego postępowania. Kompromisem w wykorzystaniu lodu po urazie jest zastosowanie dwukrotnej aplikacji zimnego kompresu bezpośrednio po urazie w cyklu: 5 minut – 20 minut przerwy – 5 minut aplikacji, po czym wdrażamy protokół MEAT:
Postępowanie w ostrych urazach – protokół MEAT:
Nieco inaczej ma się sytuacja w przypadku postępowania po zabiegach operacyjnych, gdzie często musimy zwrócić większą uwagą na ochronę tkanek, które były naruszone podczas zabiegu.
W tych sytuacjach wdrażamy protokół POLICE:
Zespół łydki tenisisty (TCS, Tennis Calf Syndrome), znany również jako „łydka tenisisty”, to schorzenie tradycyjnie kojarzone z dyscyplinami sportów rakietowych. Jednakże jego występowanie można zaobserwować m.in. w sportach biegowych, co prowadzi do niewystarczającego zrozumienia problemu i postępowania z syndromem w tej grupie demograficznej. Schorzenie to powstaje na skutek nagłego, silnego skurczu mięśnia brzuchatego łydki, co […]
Czytaj dalejAnatomia Nadgarstek jest zbudowany z ośmiu kości, które są ułożone w dwóch rzędach: Stawy nadgarstka Nadgarstek obejmuje kilka stawów, które umożliwiają jego ruchomość: Więzadła nadgarstka Więzadła stabilizują nadgarstek, łącząc poszczególne kości: Dystalna część kości promieniowej przenosi 80% obciążenia osiowego. Ma następujące powierzchnie stawowe: kość łódeczkowata (dołek łódeczkowaty), kość księżycowata (dołek księżycowaty) i dystalna kość łokciowa […]
Czytaj dalejUwaga na pułapki siedzącego trybu życia! Nasz nowoczesny styl życia z pozycją siedzącą w biurze, aucie i domu oraz zamawianymi posiłkami, a następnie dalszą pracą wieczorami przed ekranem może prowadzić do bólu mięśni i stawów. Ale czy wiesz, że możesz temu zapobiec? Zrób pierwszy krok ku zdrowiu i dodaj więcej ruchu do swojego dnia! Pamiętaj, jesteśmy stworzeni do ruchu, a aktywność fizyczna to klucz do dobrego samopoczucia. Znajdź czas na krótki spacer, ćwiczenia rozciągające lub nawet krótką sesję aktywności w pracy. Każdy krok się liczy!
Czytaj dalej